../

KURUMSAL

1982 yılında taşlı değirmenle başladığımız değirmencilik sektörü o gün sadece yakın çevremize hizmet veren küçük bir aile işletmesi idi.Bu gün giderek büyüyen, fabrikasyon un imalatı yapan ve tüm Türkiye’ye ürünleri ulaşan modern bir tesis haline gelmiştir. 1997 yılında yapılan ek yatırımla fabrikasyon un üretir hale geldik. Kendi bünyemizde kurduğumuz labarotuvar ve teknik insan gücü istihdamı ile kaliteli buğday alımı sağlandı. Kaliteli buğday, modern teknoloji ve yüksek özveri ile en kaliteli unu üretmeyi amaçladık. Tüm bu gelişmeler yapılırken eski sistem taş değirmen sistemini bozmadık. Gelecek günlerde doğal ürünlere duyulacak ihtiyacı görerek eski usul üretime devam ettik. Bugün taş değirmende ürettiğimiz tam buğday unu, çavdar ve yulaf unları tamamen katkısız ve doğal ürünlerdir. Halkımızın beğenisi ve yüksek talebi karşısında;halk arasında Karadeğirmen Unu olarak adlandırılan unlarımız yurdumuzun her köşesine özel ambalajlarla güvenle pazarlanmaktadır. Yapılan Ar-Ge çalışmaları ve yeni yatırımlarla tesis her geçen gün kendini yenilemektedir. Özellikle doğal un üretiminde hammadde temini ve hijyenik üretim ile halkımıza daha iyi hizmet, daha kaliteli ürünler sunmayı amaçlamaktayız.
VİZYONUMUZ

Firmamız daima müşteri memnuniyetini göz önünde tutarak sadece en bilinen değil hep beğenilen ilkesini benimseyen,sürekli kendini yenileyen ve geliştiren,araştırmacı ve dinamik bir kurum olmayı hedeflemektedir.

MİSYONUMUZ

Ürün kalitesinden ödün vermeden belirlenen kalite standardını daima korumak, teknolojik gelişmelerden faydalanmak suretiyle üretim hattını dinamik kılmak, kaliteli personel istihdam etmek ve sosyal sorumluluk bilincini daima taşıyarak güvenilir bir marka ile müşterilerimize hizmet vermektir. Günümüzün en büyük ihtiyaçlarından olan doğal ve katkısız ürün üretmek ve halkımıza sağlıklı gıdalar sunmak çabasındayız.

KALİTE POLİTİKAMIZ
Un üretimi, yapılacak olan ekmeğin kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle un üretiminden önce uygun buğdaylar seçilerek AR-GE laboratuarlarında kalite analizleri yapılır ve ideal paçal oranları belirlenir. Böylece yapılacak un hem kaliteli hem de standart olacaktır. Almış olduğumuz belgeler ile kalitemiz güvence altına alınmıştır.

Firmamız insan sağlığını ve bu amaç için altyapı oluşturan kaliteyi en ön planda tutmaktadır. Hammaddenin alımından son ürüne kadar üretimin her aşamasında kalite kontrol
yapılmaktadır. Firmamız bünyesinde oluşturulan laboratuvarımız ve istihdam ettiğimiz kalifiye teknik personelimizle alımı yapılacak tüm buğdaylar labaratuvarımızda
kalite kontrolü yapılıp istenilen kriterlere uyan buğdayların alımı gerçekleştirilmektedir.
Üretim aşaması ve üretim sonrasında son mamülden alınan numuneler sürekli kontrol edilmektedir. Ürünlerimizde katkı maddesi veya kimyasal maddeler bulunmamaktadır. Taş değirmenlerimizde üretimi yapılan tam buğday unu, çavdar ve yulaf unları için gerekli tahıllar dikkatle alınmakta, özel sistemlerle temizlenmekte ve yine labaratuvarımız kontrolü altında üretimi yapılmaktadır.
Kalite kontrolü yapılarak alınan buğdaylar, özel olarak imal edilmiş 2000 ton kapasiteli çelik silolarda depolanmaktadır.

Firmamız; yeni eklenen modern makinalarla üretim kapasitesini ve kalitesini artırmıştır. İstenilen kalitede üretim yapmak üzere modernize edilmiş fabrikamız uygun diagramlar oluşturularak en yüksek kalitedeki üretim hedefine ulaşılmaktadır. Elde edilen un paketlenmeden önce kontrol eleğinden geçirilerek daha sıhhi ve güvenilir ürün olarak satışa sunulmaktadır.

KALİTE BELGELERİMİZ

Tip 850 Buğday Unu

Tip 650 Buğday Unu

Tip 550 Buğday Unu

Baklavalık Böreklik Özel Amaçlı Un